29.3.2024 Pátek - ZAVŘENO 1.4.2024 Pondělí - ZAVŘENO

Vše, co jste nevěděli o kompresní lymfodrenážní terapii a kalhotách

co je to kompresní terapie

Kompresní lymfodrenážní terapie je mezi sportovci velice rozšířená, ale jak vlastně funguje, jaké jsou její druhy a jaké jsou benefity této skvělé terapie se dozvíte v následujícím článku. Nejprve je však důležité si říci, co je to vlastně regenerace.

Pojem regenerace je ve sportovním světě velmi často používán. Co to ale vlastně regenerace je a co se během procesu regenerace v těle odehrává?

Při tréninku se svalové buňky a vlákna poškozují, na což tělo reaguje zahájením procesu obnovování, kterému se říká proteinová syntéza. Proteinovou syntézu ovládají anabolické hormony jako je testosteron a růstový hormon. Po zregenerování a následném dlouhodobém opakování cvičení budou svaly sílit a růst. Z toho plyne, že pokud sportovec bude tvrdě trénovat, ale nebude adekvátně regenerovat síla a růst svalů se nezlepší. Doporučená doba regenerace namáhané svalové partie je minimálně 48 hodin, nejlépe však 72 hodin

Jak probíhá lymfatická masáž?

Kompresní lymfodrenážní terapie je založena na mechanismu systematického a pravidelného vyvíjení tlaku na namáhané svalové partie. Tento tlak pomáhá uvolnit namožené svaly, zbavovat se škodlivých látek a podpořit proudění krve. 

Druhy kompresní lymfodrenážní terapie

Ke kompresní lymodrenážní terapii se používají kompresní lymfodrenážní návleky. Existují však dvě formy kompresní lymfodrenážní terapie, a to klasická kompresní lymfodrenážní terapie a ledová kompresní terapie. 

Ke klasické kompresní lymfodrenážní terapii se využívá lymfodrenážní přístroj, jehož součástí jsou kompresní návleky a řídící jednotka. Na řídící jednotce je možné nastavit si délku terapie a tlak. Pokud je tlak příliš intenzivní, během terapie je možné ho snížit. Ideální délka terapie je 20–30 minut a tlak je možné nastavit od úrovně 1-7. Úroveň 1-3 slouží k zahřátí svalů a podpoře průtoku krve a úrovně 4-7 pomáhají ke zrychlení regenerace svalů, ke snížení bolesti svalů, zmírnění otoků a zrychlení oběhu. 

Ledová kompresní terapie je založena na principu chladu a komprese. K této terapii se využívají návleky na různé části těla a řídící jednotka, která se naplní ledem a vodou. Na řídící jednotce je možné nastavit intenzitu tlaku, čas terapie a úroveň teploty. Ledová kompresní terapie je vhodná ke zmírnění bolesti, otoku a zánětu. 

Jaké jsou účinky kompresní lymfodrenážní terapie?

Dle vědeckých studií kompresní lymfodrenážní terapie prokazatelně pomáhá snížit bolest svalů po cvičení. Potréninková bolest svalů je velmi omezující a kompresní terapie pomáhá sportovcům rychleji zregenerovat a trénovat častěji. 

Během fyzické aktivity se rozkládá svalová hmota (peroteolýza), což je přirozený mechanismus těla. Kompresní lymfodrenážní terapie snižuje peroteolýzu a také oxidativní stres, což přispívá k rychlejší regeneraci. 

I opožděný nástup bolesti svalů může trápit mnoho sportovců, protože tato bolest narušuje tréninkový plán a omezuje trénování. Kompresní lymfodrenážní terapie s tímto problémem bojuje a pomáhá tak všem sportovcům. 

Hlavním benefitem kompresních lymfodrenážních nohavic je to, že pomáhají snížit lymfatický otok a zánět a tím podporují zotavení.

kompresní lymfatické kalhoty normatec

Jak často je možné používat kompresní lymfodrenážní terapii? 

Účinky kompresní lymfodrenážní terapie jsou skvělé, a proto mají sportovci nutkání používat jí velmi často, nemělo by se to s ní však přehánět. Optimálně by se terapie měla používat třikrát až čtyřikrát týdně. K docílení dokonalé regenerace a dobré kondice těla je však nutný kvalitní spánek, strava a žádný stres. 

Co dělat po lymfatické masáži? 

Po použití kompresní lymfodrenážní terapie není nutné dodržovat žádná speciální opatření a můžete fungovat zcela bez omezení. 

Na jaké části těla je možné používat kompresní lymfodrenážní terapii? 

Klasickou kompresní lymfodrenážní terapii je možné používat na ruce, nohy a boky, k čemuž jsou uzpůsobené návleky. Z návleků jsou tedy k dispozici lymfodrenážní kalhoty, nohavice, rukávy a boky. 

Ledovou kompresní terapii je možné použít na téměř každou část těla. Návleky jsou k dispozici na záda, kotník, loket, nohu, ruku, boky, rameno, stehno, lýtko a další. 

Návleky pro kompresní lymfodrenážní terapii jsou vyrobeny z lékařského materiálu, díky němuž nezadržují žádné bakterie a jsou velmi odolné.

Jaké jsou možnosti kompresní lymfodrenážní terapie?

Na trhu je velké množství výrobců kompresní lymfodrenážní terapie o různých kvalitách, Sport Recovery nabízí kvalitní výrobky od výrobců Hyperice, Therabody, Aerify Recovery a Game Ready. 

Normatec je kompresní lymfodrenážní terapie od značky Hyperice. Návleky pro kompresní lymfodrenážní terapii jsou vyrobeny z lékařského materiálu, díky němuž nezadržují žádné bakterie a jsou velmi odolné. Mají pět překrývajících se komor a hadice, kterými je vzduch přiváděn do návleků jsou skryté a díky silným zipům nedojde během komprese k jejich rozepnutí.

Řídící jednotka je velmi odolná a robustní, vnější povrch je odpružen a je tak chráněna v případě pádu. Normatec má maximální úroveň talku 110 mmHg. Hyperice nabízí Normatec 2.0 a Normatec 2.0 PRO. Jaký je mezi nimi rozdíl se můžete dozvědět v článku, který popisuje tyto dva modely

Aerify Recovery nabízejí různé druhy kompresní lymfodrenážní terapie, a to Aerify Charge a Aerify Lite. Aerify Charge nabízejí osm tlakových komor a šest programů terapie a Aerify Lite mají čtyři komory a také šest programů terapie. Návleky jsou odolné a velice kvalitní. Aerify nabízí 16 úrovní tlaku od 15 mmHg až po maximální tlak 240 mmHg.

Game Ready, ledová kompresní terapie, nabízí ergonomické návleky vyrobeny s využitím patentované technologie, která je používaná při výrobě kosmických skafandrů. Řídící jednotka je plně přenosná a velice lehká. Poskytuje tlak v rozmezí 5 mmHg–75 mmHg.

Nabízí patentovanou technologii ACCEL® spojující aktivní kompresi a chladovou terapii, která pomáhá urychlovat přirozený obnovovací mechanismus lidského těla. Díky duální hadici je možné ošetřovat dvě části těla nebo dva pacienty najednou. Game Ready je navíc klinicky testováno!

Hyperice kromě Normatec nabízí chladivé kompresní návleky na koleno a rameno. Návlek se skládá ze dvou částí, a to z ledové buňky s technologií Air Release a neoprenového návleku PlushTM. Do ledové buňky se před použitím nasype led, čímž je dosaženo ledové terapie a návlek vyvíjí maximální tlak na ledovou buňku. Patentovaný ventil vytlačuje všechen přebytečný vzduch a led se tak přizpůsobí tělu a vytváří „ledový odlitek“. 

A jaká je cena kompresní lymfodrenážní terapie? 

Sport Recovery nabízí kvalitní kompresní lymfodrenážní terapii, a proto je i cena výrobků vyšší. Cena však opravdu odpovídá kvalitě. Koupě je velkou investicí, ale je to investice do lepší regenerace a výkonů sportovce. Každý si však takovou investici nemůže dovolit, a proto Sport Recovery nabízí půjčovnu nejen kompresní lymfodrenážní terapie. 

 

Co jsou to lymfatické otoky?

Lymfatické otoky neboli lymfedémy jsou otoky nejčastěji postihující končetiny, tedy lymfatické otoky nohou nebo lymfatické otoky rukou. Lymfedém je chronické onemocnění, které vzniká špatnou funkcí lymfatického systému.

Lymfatické otoky mohou vznikat z několika důvodů, a to z důvodu vrozené poruchy lymfatického systému (primární lymfedém) nebo získané poruchy lymfatického systému, které se mohou projevit během života (sekundární lymfedém), jsou například poúrazové lymfatické otoky. Lymfatický otok je otok, při kterém pacient necítí bolest, ze začátku je otok měkký ale poměrně brzy začíná být tuhý. Při podezření na lymfedém byste v prví řadě měli navštívit lékaře.

Jak na lymfatické otoky nohou?

Poruchy lymfatického systému vyžadují pravidelnou a každodenní léčbu. Základní léčbou je zevní komprese, tedy nošení kompresních punčoch nebo zabandážování dané oblasti. Velmi důležitou částí léčby je manuální lymfatická masáž.

Další možnou léčbou jsou kompresní lymfodrenážní kalhoty, tento přístroj je určený právě k domácí léčbě. Pacienti by se měli také dostatečně pohybovat, měli by chodit na krátké procházky, jezdit na kole apod. Končetiny by se neměly nadměrně zahřívat, nejsou vhodné horké koupele, chození do sauny či opalování.

Rizikovými faktory jsou také otlaky, oděrky, popáleniny či bodnutí hmyzem, protože končetina postižená lymfedémem je náchylná k infekcím. Pacienti s lymfatickými otoky by měli jíst pravidelně vyvážené potraviny a méně solit.

 kompresní lymfodrenážní kalhoty

Chci si pronajmout kompresní lymfodrenážní kalhoty!