Současná doba se nese ve znamení nových a ještě lepších alternativních technik, které zaručují „tu nejúčinnější metodu“ pro odstranění bolestí bez nutnosti operativního zákroku. Chiropraktici, fyzioterapeuti, maséři i další vyznavači manipulativních technik přichází se stále novými technikami, a tak je někdy hotové umění se v nich vyznat a rozumět jim. O poptávku ovšem není nouze – ono také pro pacienty s nejrůznějšími bolestmi je vidina naděje, že nemusí na operační sál pod skalpel, docela osvobozující.
Jednou z takových novodobých technik je Grastonova metoda, která byla patentována ve Spojených státech amerických v relativně nedávné době. Studií zabývajících se Grastonovou metodou každým rokem přibývá, a tak již v dnešní době můžeme docela spolehlivě říct, že v mnoha případech opravdu pomáhá a od bolestí ulevuje.
V čem Grastonova metoda spočívá, jak taková terapie vypadá a při jakých bolestech může pomoci?
O Grastonově metodě
Grastonova metoda spatřila světlo vědeckého světa v roce 2005, kdy se jejím použitím zabýval Warren Hammer v souvislosti s bolestí dolní části zad. Už v té době zjistil, že Grastonova metoda může být výhodná při alternativní terapii, žádný velký zájem tím ale nevyvolal.
I přesto se Grastonova metoda stává čím dál tím populárnější a od roku 2016 se jejím použitím zabývá pravidelně celá řada odborníků a vědeckých pracovníků. A jelikož jejich zkušenosti jsou vesměs pozitivní, lze očekávat další nárůst zájmu v budoucích letech.
V čem spočívá Grastonova metoda?
Pokud se chystáte na terapii pomocí Grastonovy metody, nebuďte vyděšení, až na vás terapeut při prvním sezení vytáhne poměrně širokou sadu nebezpečně vypadajících nožů. Ty se totiž opravdu při terapiích používají a tvoří základ celé léčebné terapie.
Nožů používaných při Grastonově metodě je celkem 6 a každý má svou specifickou funkci. Některé vypadají jako otvírák na pivo nebo louskáček na ořechy, ty se používají pro masáž menších svalů (například zápěstí či paty), jiné jsou mnohem větší a terapeuti je používají mimo jiné pro masáž trapézových svalů nebo kvadricepsů apod.
Samotná terapie vychází z masáže svalů a fascií pomocí těchto speciálních nožů. Často je vyvíjen poměrně velký tlak, což může vést k zarudnutí dané oblasti, ale není se čeho bát – přesně to je součástí správně provedené terapie a je to nezbytné k dosažení požadovaného výsledku.
Hlavní výhoda speciálně tvarovaných nožů je, že je možné jimi vyšetřovat oblast s vysokou specifitou. Zároveň je možné díky kvalitnímu materiálu masírovat sval do relativně velké hloubky, což vede k vytvoření mikro-traumat, která následně podporují proces hojení (Warren a kol., 2005). Zároveň bylo ukázáno, že masáž pomocí Grastonovy metody vede k zahřátí dané oblasti až po dobu 20–30 minut po terapii, což podporuje prokrvení a regeneraci dané oblasti (Portillo-Soto a kol., 2014).
Jak probíhá samotná terapie?
Ještě než se pustíte do samotné terapie, nechte si poradit od zkušených a certifikovaných terapeutů, kteří jsou k používání speciálních nožů Grastonovy metody školeni a vědí, co si mohou dovolit, a co nikoliv.
Neuváženým používáním a experimentováním si v řadě případů můžete spíše uškodit než naopak. Po krátkém zaškolení však můžete některé jednoduché terapie provádět i sami doma, koneckonců řada vědeckých studií se také věnuje „samo-terapii“ a dochází k překvapivě pozitivním výsledkům.
Co si o Grastonově metodě myslí vědecké studie?
Ještě v roce 2009 byste si mohli přečíst ve známém magazínu Science-Based Medicine článek, který poukazuje na značný nedostatek vědeckých studií, které by podporovaly účinnost použití Grastonovy metody v alternativní léčbě bolestí a dalších zdravotních problémů (Hall, 2009).
Naštěstí od té doby zlákala Grastonova metoda i celou řadu odborníků a vědeckých pracovníků, takže si dnes můžeme o této alternativní metodě přečíst o mnoho více zkušeností a seznámit se s řadou precizně designovaných vědeckých studií. A je to mnohokrát velmi pozitivní čtení!
V dalších odstavcích uvedeme některé z nedávných studií, které se využitím Grastonovy metody zabývají:
Podpora ROM a kloubní mobility (Palmer a kol., 2016)
Jednou z častých situací, ve kterých odborníci a terapeuti sahají po Grastonově metodě, je podpora rozsahu pohybu v některých kloubech. Přesně to byl také případ vědecké studie vedené TG Palmerem z amerického Ohia, který se se svými kolegy zabýval vlivem Grastonovy metody na podporu mobility a rozsahu pohybu v kotníku. Do studie bylo zahrnuto dohromady 50 mladých sportovců a bylo ukázáno, že Grastonova metoda má v některých aspektech dokonce lepší výsledky v porovnání s běžně využívaným strečinkem!
Úleva od bolesti v oblasti hrudní části páteře (Crothers a kol., 2016)
Amy Crothers je chiropraktička působící na katedře chiropraxe na australské Univerzitě v Murdochu. Ve své studii se se svými kolegy zabývala využitím Grastonovy metody při bolestech zad, konkrétně v oblasti hrudní páteře. Grastonovou metodou bylo léčeno dohromady 63 osob zahrnutých do studie, přičemž výsledky byly dokumentovány podle často užívaného VAS skóre. VAS skóre je škála od 0 do 10, kdy osoby hodnotí míru své bolesti na této stupnici (číslo 0 znamená žádnou bolest, číslo 10 znamená nejvyšší možnou bolest).
Výsledky této studie byly velmi pozitivní – Grastonova metoda byla velmi účinná především v prvních týdnech terapie, o čemž se můžeme přesvědčit na následujícím grafu, který vychází z dat naměřených v tomto vědeckém experimentu:
Bolavá pata (Looney a kol., 2011)
Poslední studie se zabývá zdravotními problémy v oblasti kotníku a paty, autoři ve studii dokonce uvádí, že zranění kotníku patří mezi vůbec nejčastější sportovní zranění, na které připadá až 1 zranění ze 4. Ve studii byla opět terapie založena na Grastonově metodě, přičemž v této studii byla terapie prováděna samotnými pacienty v domácích podmínkách. Celkem se vědci zabývali deseti případy a jejich jednotlivé zlepšení si můžeme ilustrovat na následujícím grafu, který opět vychází z dat uvedených v příslušné vědecké studii.
Jak vybrat správné nástroje pro Grastonovu metodu?
Jak bylo zmíněno výše, terapie založená na Grastonově metodě vychází z manuálních masáží za pomoci kvalitních a cenově dostupných fasciálních nožů. Tyto nože jsou anatomicky designované tak, aby byly kompatibilní s jednotlivými částmi těla, což zajišťuje vysokou specifitu ve vyšetřování dané oblasti.
V dnešní době je výběr fasciálních nožů pro Grastonovu metodu obrovský, nejlevnější nástroje je možné zakoupit již v řádu dolarů na čínských e-shopech, naproti tomu například vysoce kvalitní nože od firmy HawkGrips sahají až do řádu desítek tisíc korun za jeden nástroj. To i přes excelentní kvalitu těchto nožů je cena, kterou si může dovolit jen málokterý sportovec či manuální terapeut. Na druhou stranu levné nástroje z čínských e-shopu jsou často vyrobeny z nekvalitních materiálů, zanechávají na kůži černé stopy a pro účinnou terapii pomocí Grastonovy metody jsou zcela nevhodné.
Zlatou střední cestou ve výběru kvalitních fasciálních nožů pro Grastonovu metodu je nabídka od firmy SideKick, kde je možné sehnat vysoce kvalitní fasciální nože pro Grastonovu metodu v řádu jednotek tisíc korun českých. SideKick je firma založená kanadskými nadšenci a profesionálními sportovci a terapeuty, kteří se snažili navrhnout optimální nástroje pro efektivní terapii z vysoce kvalitních materiálů. Díky tomu mohou sportovci využít vysoce pokročilé terapie při bolestech, ale získávají tím také prostředek pro podporu regenerace v rámci náročných tréninkových jednotek, což může být často klíčový rozdíl dělící vítěze od poražených.
Ke každému noži dostanete od nás originální obal a masážní gel nebo sprej jako dárek zdarma!
Nabídka kvalitních fasciálních nožů značky SideKick s obalem a gelem jako DÁREK!
Přečtěte si také:
- Proč je regenerace důležitá a jak jednoduše regenerovat?
- Využití perkusivní terapie v praxi
- Vše, co jste nevěděli o kompresní lymfodrenážní terapii a kalhotách
Autor článku:
"Specializuji se na odstraňování bolesti zad, krku, ramen, kyčlí, výhřezy meziobratlových plotének, skolióz apod., redukci hmotnosti, udržení kondice a nabírání svalové hmoty. Při řešení bolestí, mám velmi dobré výsledky díky kombinaci vícero metod, které jsem se naučil během své praxe a vzdělání."
Zdroje:
SON, Ho-Hee. Effect of Graston Technique on Fatigue Recovery after High-Intensity Exercise of the Quadriceps Femoris. Journal of The Korean Society of Physical Medicine [online]. 2018, 13(4), 9-17
PALMER, Thomas G., D, Bradley WILSON, Mallory KOHN a Sarah MIKO. The Effect of Graston Massage Therapy on Talocrural Joint Range of Motion. International Journal of Athletic Therapy and Training [online]. 2017, 22(3), 66-75
CROTHERS, Amy L., Simon D. FRENCH, Jeff J. HEBERT a Bruce F. WALKER. Spinal manipulative therapy, Graston technique® and placebo for non-specific thoracic spine pain: a randomised controlled trial. Chiropractic & Manual Therapies [online]. 2016, 24(1)
PORTILLO-SOTO, Andrea, Lindsey E. EBERMAN, Timothy J. DEMCHAK a Charles PEEBLES. Comparison of Blood Flow Changes with Soft Tissue Mobilization and Massage Therapy. The Journal of Alternative and Complementary Medicine [online]. 2014, 20(12), 932-936
LOONEY, Brian, Terry SROKOSE, César FERNÁNDEZ-DE-LAS-PEÑAS a Joshua A. CLELAND. Graston Instrument Soft Tissue Mobilization and Home Stretching for the Management of Plantar Heel Pain: A Case Series. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics [online]. 2011, 34(2), 138-142
HAMMER, Warren I. a Mark T. PFEFER. Treatment of a Case of Subacute Lumbar Compartment Syndrome Using the Graston Technique. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics [online]. 2005, 28(3), 199-204