Proč je regenerace důležitá a jak jednoduše regenerovat?

bl2x7477_optimized 

Pravidelné sportování je pro mnohé neodmyslitelnou součástí života. Tréninky několikrát v týdnu a nedostatečná regenerace si však mohou vybírat svou daň. Je tedy nutné tělu umět naslouchat a postavit svůj tréninkový plán na třech hlavních pilířích, kterými jsou Strava, Trénink a Regenerace.

Proces regenerace

Během náročného tréninku se ve svalových buňkách a vláknech objevují mikroskopické trhlinky. Po čase se sval začne obnovovat (proteinová syntéza) a tělo se začne připravovat na další tréninky. Celý tento proces se nazývá regenerace. Ať už je cíl sportovce jakýkoli, trénink je pouze impulz pro svaly, důležité je to, co přichází po tréninku. Až během procesu regenerace se svaly zvětšují a sílí, z čehož vyplývá, že bez adekvátní regenerace se postava ani výkon zlepšovat nebudou.

Dvě základní formy regenerace

Rozlišujeme dvě základní formy regenerace, a to pasivní a aktivní. Pasivní regenerace je regenerace, při které organismus doplňuje zásoby energie. Probíhá automaticky a je možné ji podpořit kvalitní stravou. Aktivní regenerace je činnost sportovce, která podporuje proces pasivní regenerace.

Podpora regenerace

Regeneraci je možné podpořit mnoha způsoby, jedním ze základních způsobů odpočinku je spánek, který je životně důležitý pro lidský organismus. Je vědecky dokázáno, že pro regeneraci je spánek nezbytný před i po cvičení, protože právě během spánku se uvolňuje růstový hormon, který pomáhá při růstu a obnově svalů a kostí a pomáhá také při spalování tuků.

Podporou regenerace může být také aktivní odpočinek, což je lehká fyzická aktivita jako je například jízda na kole nebo chůze. Regeneraci lze také podpořit pasivním odpočinkem v podobě masáží. Masáže patří k velmi prospěšným možnostem regenerace, což je podloženo velkým množstvím studií. Dle těchto studií kombinace strečinku a masáží přináší sníženou únavu svalů a 20–30 minutová masáž, kterou sportovec podstoupí do 2 hodin po námaze snižuje bolest svalů.

pjml_20210919_68080_optimized_optimized

Regenerační pomůcky

Díky regeneračním pomůckám je možné podpořit proces regenerace z pohodlí domova nebo ihned po cvičení. Masáž jako od profesionála nabízí vibrační masážní pistole, masážní válec nebo masážní míček. Tyto pomůcky pomáhají snižovat bolest, ztuhlost a napětí ve svalech a zlepšují cirkulaci krve. Dalším benefitem spojeným s používáním je lepší rozsah pohybu, flexibilita a samozřejmě podpora regenerace těla.

Jaké jsou následky nedostatečné regenerace?

Častými následky špatné nebo nedostatečné regenerace je bolest svalů, opotřebení kloubů a svalová únava. Nedostatečná regenerace má také dopad na zdravotní stav sportovce, protože často dochází ke zraněním. Dalším negativním efektem může být ztráta nebo zastavení růstu svalové hmoty.

Přečtěte si také:

Autor Článku: Sport Recovery