Tento článek popisuje, jak je možné přístroj COMPEX používat k prevenci zranění kotníku a jak urychlit zotavení a rehabilitaci kotníku, pokud dojde k jeho zranění.
Co je elektro stimulace Compex a jak funguje?
Compex je přední značka elektro stimulačních zařízení, která využívá technologii svalové inteligence (MI-Muscle Inteligence) pro přesnou a efektivní stimulaci každého svalu. Kromě toho má funkci MI-Autorange, která automaticky určuje optimální úroveň stimulace svalů a funkci MI-Scan, která skenuje svaly na začátku terapie. Funkce MI-Action pak umožňuje sportovcům dosahovat lepších výsledků tím, že kombinuje dobrovolné kontrakce svalu s kontrakcemi vytvořenými elektro stimulátorem. Compex také obsahuje programy pro zmírnění bolesti svalů (MI-Tens), podporu svalové regenerace a posilování. Tyto elektrické výboje pomáhají zlepšit krevní oběh, zvýšit výkonnost a snížit únavu svalů. Je to ideální zařízení pro sportovce a osoby, kteří potřebují regeneraci nebo bojují s bolestí svalů.
Jak můžeme použitím elektro stimulace COMPEX předejít zranění kotníku?
Pokud jste sportovec jakéhokoli druhu, je pravděpodobné, že jste někdy zažil bolestivé podvrtnutí kotníku. Toto zranění se velmi často objevuje u sportů, které se odehrávají na tvrdém povrchu. Elektro stimulátor COMPEX může pomoci předcházet tomuto typu zranění a také pomoci při zotavení, pokud už ke zranění došlo.
Nejprve se musíme podívat do anatomie. Ta nám ukáže, jak tělo funguje a na co je nutné se zaměřit. Svaly peroneus také nazývané svaly fibularis nebo svaly peroneals jsou skupiny svalů na noze. Většina svalových skupin je tvořená ze tří svalů, stejně tak jako skupina svalů na lýtku: peroneud longus, brevis a tertius. Svalová skupina známá jako fibularis profundus má své svaly umístěné na přední straně bérce a směrem ven od tibie. V dolní části bérce se tyto svaly mění v dlouhé šlachy, které vedou ke svým úponům. Musculus tibialis anterior, tedy přední sval holenní, má své umístění nejblíže k tibii a většinou z ní vychází.
Tyto svaly ovládají klíčové činnosti chodidla. Musejí být siné a robustní, aby vydržely veškeré zatížení během sportu. Právě přístroj Compex pomáhá posílit tyto svaly během tréninku. Důvodem, proč je použití Compex u této skupiny svalů efektní je ten, že je velmi obtížné tyto svaly aktivovat.
Elektro stimulace nám pomůže posílit svaly dolních končetin
Tyto svaly lze trénovat buď staticky nebo prostřednictvím řady tradičních pohybových, stabilizačních a posilovacích cvičení na kotník. Toto cvičení lze provést tak, že se umístí elektrody Compex na svaly peroneus s frekvencí 45-70 Hz. Použitím se zvyšuje svalový objem podobně jako u hypertrofickém tréninku, který je zaměřený na zvětšování svalů. Pokud si nebude vědět rady, kam elektro diody přesně nalepit, nezoufejte! Ovládací jednotka Compex vám na svém LCD displeji ukáže jaký typ elektrod si máte vybrat a kam přesně je nalepit.
Jakmile je dokončeno období adaptace na zvýšený svalový objem, obvykle 6-10 týdnů, je doporučené přejít k silové fázi a vystavovat svaly frekvencím mezi 75-100 HZ také po dobu 6-10 týdnů. Pravidelné absolvování těchto dvou fází pomáhá neustále zvětšovat objem a sílu svalů peroneus, dílky čemuž bude kotník stabilnější a bude se předcházet vyvrtnutí či zhmoždění kotníku.
Léčba akutních úrazů a regenerace pomocí elektro stimulace
Pokud jste utrpěli zranění kotníku, svaly peroneus spolu se šlachami a vazy kolem chodidla a kotníku jsou natažené, namožené nebo poškozené. Použitím přístroje Compex je možné pomoci posílit svaly, ale také je možné přispět k urychlení regenerace.
Během počáteční fáze zotavení bojující se zánětem, může Compex pomoci snížit bolest svalů (1-5 Hz) a zvýšit kapilarizaci – zvýšení extrakce kyslíku (8 Hz). Tyto různé úrovně průtoku krve pomohou zlepšit dodávku kyslíku a živin do poraněné oblasti. Během této fáze se doporučuje umístit elektrodové podložky kolem místa poranění (kotník a chodidlo) spíše než na svaly peroneus, pokud v této oblasti nedošlo také k zranění.
Během druhé fáze zotavení s Compexem, fáze profilace, mohou frekvence mezi 10-35 Hz pomoci minimalizovat ztuhlost. Použitím se také zmírňuje nepohodlí a otok. Jakmile symptomy odezní, je čas začít s remodelací svalové tkáně v postižené oblasti. Nejprve zvýšením svalového objemu (45-70 Hz) a poté zvýšením síly (75-100 HZ).
Elektro stimulátor Compex si můžete zapůjčit v naší půjčovně Sport Recovery
Přečtěte si také:
- Kompresní kalhoty a jejich využití v rámci sportovní regenerace
- 3 odborné tipy, jak nejlépe využívat masážní vibrační pistole
- Proč je regenerace důležitá a jak jednoduše regenerovat?
- 7 důvodů, proč je nutné optimalizovat spánek pro lepší sportovní výkony
Autor článku: Sport Recovery