7 mýtů o regeneraci

úvodní-foto_optimized

Mysleli jste si, že je to pravda, ale není!

Není neobvyklé, že sportovci mají otázky týkající se regenerace. Může to být velice matoucí téma s mnoho informacemi, ale pravdou je, že mýtů o regeneraci je mnoho a mnoho a lidé těmto mýtům věří. V tomto článku probereme 7 nejběžnějších mýtů o regeneraci, o kterých jste si mysleli, že jsou pravdivé – ale nejsou

Mýtus č. 1

Strečink snižuje bolest svalů.

Mnoho lidí provádí strečink před i po sportovní aktivitě, obvykle proto, aby snížili riziko zranění, zmírnili bolest po cvičení a zvýšili sportovní výkony. Studie provedená na toto téma naznačuje, že protahování svalů, ať už před nebo po tréninku nezpůsobuje významné snížení bolesti svalů nebo rizika zranění. Neexistuje žádný významný rozdíl mezi protahováním a neprotahováním. Protahování možná nepomůže s bolestí po tréninku, ale masáž například masážním vibračním válcem může zlepšit sportovní výkony. Masáž válcem před i po tréninku zvyšuje průtok krve do svalů a zvyšuje se rozsah pohybu.

Mýtus č. 2

Pro zotavení po tréninku potřebujete proteinové doplňky.

Proces regenerace po náročném tréninku je pro sportovce zásadní a existuje mnoho dezinformací o tom, co byste měli jíst a pít, abyste optimalizovali regeneraci. Proteinové doplňky jsou často uváděny na trh jako klíč k regeneraci svalů, ale není tomu úplně tak. Výzkum ve skutečnosti ukázal, že regenerace po tréninku závisí stejně tak o celkovém příjmu kalorií jako o příjmu bílkovin. Nejdůležitější věcí, na kterou byste měli myslet při zotavování po namáhavém tréninku je udržovat tělo dostatečně hydratované a mít správnou hladinu elektrolytů, což neznamená, že musíte jíst velké množství bílkovin, Jíst vyváženou a zdravou stravu, která dodá vašemu tělu živiny je velice důležité pro regeneraci, což znamená jíst hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a také bílkovin.

foto-t_optimized.-chlup-2

Mýtus č. 3

Dny odpočinku jsou pro slabé.

Tento mýtus existuje velmi dlouho. Pokud necvičíte každý den, je to špatně. Ve skutečnosti se během cvičení oslabujete. Dny odpočinku jsou důležitou součástí každého fitness plánu. Odpočinek dává tělu šanci se zotavit a připravit se na další tréninky. Pokud neodpočíváte je větší pravděpodobnost, že se zraníte. Ujistěte se tedy, že si dopřáváte alespoň jeden den v týdnu volna a dáte tělu čas na potřebnou regeneraci. 

Nevíš jak regenerovat, když máš den volna? V tomto článku ti prozradíme jak na to! Přečti si: Regenerace svalů z pohodlí domova? Lze to jednodušeji než si myslíte!

Mýtus č. 4

Pokud vás po cvičení bolí svaly, nejste ve formě.

Mnoho lidí se domnívá, že pokud je po tréninku něco bolí, znamená to, že jejich tělo není připraveno na intenzitu tréninku. Tento mýtus o regeneraci má skutečně částečnou pravdu – ale pouze za určitých okolností. Pokud děláte něco nového a náročného, svaly budou mít po cvičení více mikrotrhlin než obvykle. Ale pokud pravidelně cvičíte a zvyšujete intenzitu tréninku, neměly by vás svaly bolet, protože jsou na zátěž zvyklé. Pokud však začínáte s cvičením, nebo děláte mnohem náročnější trénink, než na který jste zvyklí, mohou vás svaly několik dní bolet. To však neznamená, že nejste ve formě – to jen znamená, že svaly potřebují čas na zotavení a adaptaci. Zkrátit čas pro zotavení svalů můžete např. používáním kompresních lymfodrenážních kalhot. Zkuste třeba Normatec a vyzkoušejte si účinky sami na sobě.

Chci si pronajmout kompresní lymfodrenážní kalhoty!

Mýtus č. 5

Ve spánku jen ztrácíte čas a neregenerujete.

Dostatek spánku je pro sportovce zásadní – zvláště pokud se snažíte zlepšit své sportovní výkony. Studie prokázaly, že sportovci, kteří mají dostatek spánku, podávají lepší výkony a je u nich menší riziko zranění. Výzkum dokonce ukázal, že spánek o pouhou hodinu navíc může zlepšit sportovní výkon až o 14 %. Pokud ale dostatečně neodpočíváte, vaše tělo nedokáže regenerovat tak, jak by mělo. Tento mýtus jen zhoršuje situaci – zvláště když se intenzita tréninku zvyšuje. Takže bez ohledu na to, jak jste zaneprázdnění nebo kolik toho chcete stihnout, pamatujte, že spánek je stejně důležitá – ne-li důležitější – než cvičení. Přečtěte si také: 7 důvodů, proč je nutné optimalizovat spánek pro lepší sportovní výkony.

pjml_20210919_68080_optimized_optimized

Mýtus č. 6

Regenerace by měla být high-tech

V dnešní době je na trhu velké množství vychytávek a high-tech přístrojů, od pěnových masážní válců po kompresní lymfodrenážní návleky a další pomůcky. I když některé regenerační přístroje mohou skutečně pomoci urychlit regeneraci a zlepšit výkonnost sportovce, regenerace by se měla pro dosažení lepších výsledů kombinovat i se základy regenerace. To znamená jíst zdravou stavu, dostatečně spát a věnovat čas pravidelnému protahování a masáži. Regenerační přístroje nejsou zázračné, je to jen doplněk regeneraci. Pokud budete tyto dvě formy regenerace kombinovat uvidíte, že se vaše výsledky zlepšují.

Mýtus č. 7

Nicnedělání je nejlepší způsob, jak pomoci tělu zotavit se po náročném sportovním tréninku.

Mnoho sportovců si myslí, že zotavení je neúčinnější během úplného odpočinku. Ve skutečnosti pohyb po náročném tréninku je ten nejlepší způsob, jak se zotavit co nejrychleji. Tato forma regenerace je známá jako aktivní regenerace a vědecké výzkumy opakovaně zjistili, že tento typ regenerace může pomoci odstranit toxiny ze svalů efektivněji než při úplném odpočinku. Neznamená to však, že si po každém náročném tréninku musíte jít zaběhat – může to být jen rolování nebo lehké protahování. Takže až vás příště bude po cvičení něco bolet nesahejte rovnou po ledovém obkladu nebo prášcích proti bolesti, zkuste místo toho aktivní regeneraci a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.