Rozhovor nejen o regeneraci s Dominikem Luksem

dominik-luks_optimized_optimized

Dominik Luks je kondičním trenérem 2 třídy, trenérem MMA, trenérem kondiční a silové přípravy a také trenérem dětské sebeobrany a psychomotorických tréninků. Zároveň je držitelem licence A+ od UFC opravňující k vykonávání rozhodčího MMA. Dále je zápasníkem thaiboxu, boxu, MMA a BJJ.

Zabývá se psychologií ve sportu a posouváním mentálních hranic sportovce jak ve sportu, tak v osobním životě. Dominik se věnuje v rámci svého projektu Sport Athlete pořádáním kurzů a v současné době online tréninkům. V roce 2017 se zúčastnil Reality show Robinsonův ostrov 2.

Co nám o sobě řekneš?

"Jsem bývalý zápasník thajského boxu a MMA, momentálně jsem trenérem MMA. Byl jsem také kondiční trenér amerických fotbalistů Lions, zaměřuji se na kondiční a silovou přípravu, vedu crossfitové tréninky a organizuji crossfitové kempy. Věnuji se dětské psychomotorice a pořádám také mimoměstské kempy pro děti, kde se učí, jak pracovat v týmu."

Ty jsi si prošel mnoha sporty, dělal jsi také atletiku a skok do výšky. Co tě vedlo k tomu, že chceš motivovat mládež a děti ke sportování?

"Inspiruji se vlastními zkušenostmi, chci děti vést k dodržování nějaké rutiny, což je v dnešní době opravdu náročné. Sportem se naučí pravidelnosti, mají přesně dané tréninky, naučí se mít úctu k autoritám a mnoho dalších věcí. Jsem mistr České republiky v juniorech v atletice ve skoku do výšky a vícemistr ve skoku do dálky. Na tréninku jsem měl přísné vedení, přesně dané tréninky, a když jsem přišel pozdě měl jsem z toho problém. Sportem jsem se naučil pravidelnému režimu."

Myslíš si, že když dětem nastavíš pravidelný režim, projeví se to i ve škole lepšími známkami a lepší docházkou?

"Ano, a hlavně kvůli tomu se trénování dětí věnuji, dětem to pomůže mít určitý režim i v přípravě do školy, pokud vědí, že mají v 6 trénink, tak se 4 musí jít učit. Trénuji už 10 let děti od 5-6 let do 9 let a pravidelný režim se jim do života opravdu hodí."

A co regenerace, myslíš si, že je u mladistvých důležitá?

"Ano, měli by si udržovat určitou mobilitu, dobrou životosprávu a k tomu se váže i regenerace."

Ty jsi vytvořil projekt Sport Athlete.

"Ano, Sport Athlete byla založena proto, aby se na sport začalo nahlížet trochu jinak a aby se dbalo více na regeneraci. Cílem je také naučit sportovce proč a jak správně regenerovat. Dále nabízíme tréninkové plány, jídelníčky a pomáháme sportovcům k lepšímu sportovnímu režimu."

Trénuješ i profesionální sportovce, jaký je rozdíl mezi tréninkem profesionála a amatéra?

"Je to velký rozdíl, s profesionálem se trénuje v jiné intenzitě, tréninky jsou jinak vedené a používají se jiné tréninkové metody. Tréninky amatérů a profesionálních sportovců jsou diametrálně rozdílné. Dobrý trenér musí být i dobrý psycholog a musí se umět přizpůsobit každému sportovci."

Říkal jsi, že děláš i crossfit a funkční tréninky, je to těžké přecházet od jednoho sportu k druhému?  

"Denně spálím kolem 3 700 kalorií jen prací a mým osobním tréninkem. Nejhorší je přecházet ze silové části do části aerobní. Tím, že toho mám opravdu hodně, musím daleko více regenerovat, kvalitně se stravovat a hodně spát."

Co vše používáš k regeneraci?

"Nejčastěji používám kompresní lymfodrenážní kalhoty Normatec, masážní pistole, momentálně Hypervolt Go. Masážní pistoli používám jako "warm up", použitím prokrvím svaly a připravím se rychleji na trénink. Hypervolt používám i po cvičení k uvolnění svalů. Dále používám Venom na rameno, který podporuje kolagen, protože mám artrózu 3 stupně v rameni."

Je nějaká šance, že bychom tě viděli v nějakém projektu v kleci?

"To myslím, že ne, vím, co stojí příprava, a hlavně je tu hodně závodníků a já se chci věnovat tomu co mi jde a co mě baví, což je trenérská kariéra."

Poslechni si celý rozhovor zde nebo na Youtube kanále Sport Recovery, kde se si můžeš poslechnout další rozhovory nejen o regeneraci.