Rozhovor nejen o regeneraci se Soňou Karáskovou

soňa-karásková_optimized_optimized

Soňa Karásková se plně věnuje CrossFitu od roku 2014, kdy skončila se závodním jezdectvím, kterému se věnovala 20 let. Ke CrossFitu se dostala náhodou, na internetu našla poukázku na lekce a hned po prvním tréninku se do tohoto sportu zamilovala. Tak našla sport, ve kterém sportovec může ukázat své kvality bez ohledu na to, jestli má nebo nemá dostatek peněz.  Ke sportu byla vedena od malička tatínkem, který jí nikdy nešetřil, a také to přispělo k jejím nynějším úspěchům.

Je historicky první českou ženou, která se účastnila CrossFit Games v USA. Tři roky po sobě vyhrála CrossFit Games OPEN a drží tak titul nejlepší CrossFit atletky. Její tvrdý trénink přinesl své ovoce, získala nepřeberné množství ocenění a řadí se mezi nejlepší světové atletky. Jejím velkým snem bylo založení vlastního gymu, což se jí splnilo a je majitelkou gymu CrossFit With Us.  

Proč jsi si vybrala crossfit, a jaké byly tvoje začátky s Crossfitem?

"Na crossfit jsem narazila náhodou, od malička jsem sportovala. Dlouhá léta jsem jezdila závody na koních, ale chtěla jsem zkusit i něco jiného, začala jsem chodit do posilovny, běhala jsem, ale moc mě to nebavilo. Na crossfit jsem narazila náhodou a od začátku jsem v tom byla dobrá, tak mě napadlo zkusit hobby závody, které jsem vyhrávala, potom jsem zkusila elitní závody a ty jsem vyhrávala také."

Ty jsi založila gym Crossfit With Us, je těžké spojit profesionální sportovní kariéru a podnikání?

"Před šesti lety, kdy se zrodila myšlenka, že si založím vlastní gym jsem si to představovala hrozně jednoduše, ale nedomýšlela jsem, co všechno to obnáší. Na začátku to bylo hodně náročné a byla jsem na to sama, ale naštěstí poslední rok je vše stabilizované a můžu se více soustředit na mojí sportovní kariéru začíná to být i vidět na mých výsledcích."

Jak vypadá tvoje off season a season, je to znatelný rozdíl? Máš během přípravy čas na rodinu a koníčky?

"V crossfitu je to velice složité, nechci říkat, že off season není, ale závody jsou celoročně. Hlavní sezóna je jaro a léto, ale můj problém v předchozích letech byl, že jsem si off season nedělala, neuměla jsem odpočívat, ale to se teď snažím změnit. Ano, času na koníčky a rodinu je opravdu málo i v souvislosti s tím, že mám gym."

Jak je finančně náročná příprava na crossfitové závody?

"Na první pohled se zdá, že kromě oblečení na cvičení a prostoru, kde můžeš cvičit nic nepotřebuješ. Největší potíž je v tom, že když se chceš rovnat atletkám na celosvětové úrovni, tak se musíš chovat jako profesionální sportovec. Kromě cvičení a tréninků by si neměl dělat nic jiného, takže nemáš čas ani pracovat. A tady se naráží právě na finance, protože když nemáš příjem tak si nemůžeš koupit jídlo, zaplatit si regeneraci a tak dále. Crossfit je hodně finančně náročný, ale já mám velké štěstí, že mám hodně partnerů, kteří mi s tím pomáhají."

Jak vypadá tvoje regenerace?

"Tím, že jsem neuměla odpočívat, tak jsem i špatně regenerovala a v tom bych vám chtěla poděkovat, protože jste mě navedli na správnou cestu. Používám regenerační pomůcky jako jsou lymfodrenážní kalhoty Aerify, fasciální nože a vibrační válce. Díky tomu, že jsem zařadila regeneraci se cítím lépe, nic mě nebolí a moje výkony jsou lepší."

Propojuješ pasivní regeneraci a aktivní regeneraci?

"V aktivní regeneraci se také snažím zlepšovat. Když si řeknu, že se jdu vyklusat, tak se to většinou zvrhne a běžím 10–15 kilometrů, takže to úplně není regenerace. Snažím se propojovat aktivní a pasivní regeneraci, 1–2 v týdnu zařazuji aktivní regeneraci, jdu se vyklusat, dělám mobilitu a do toho používám i regenerační pomůcky. Co se týče pasivní regenerace, každý večer si dávám kompresní lymfodrenážní kalhoty, mezi fázemi používám masážní vibrační pistole, tepelně vibrační pásy Venom a další pomůcky."

Kdo je tvůj vzor a co tě žene kupředu?

"Já úplně vzor nemám, mám ráda atletku Saru Sigmundsdóttir, je mi velmi sympatická. Nejvíc mě motivuje představa mého úspěchu. Já se nechám motivovat velmi těžko, motivuji se tím, že chci být nejlepší."

Poslechni si celý rozhovor zde nebo na Youtube kanále Sport Recovery, kde se si můžeš poslechnout další zajímavé Rozhovory nejen o regeneraci.