Rozhovor nejen o regeneraci s olympijskou atletkou Terezou Hrochovou

tereza-hrochová_optimized_optimized

Tereza Hrochová je mistryní republiky z roku 2018 do 22 let na 5000 metrů a 3000 metrů překážek. V roce 2019 vyhrála národní šampionát v půlmaratonu a roku 2020 získala titul v krosu a běhu do vrchu. V roce 2021 zaběhla v Rakousku ve svém prvním maratonu olympijský limit. Čas 2:29:06 je také čtvrtý nejrychlejší v české historii. Na Olympijských hrách v Tokiu skončila na 58 místě s časem 2:42:25.

Ahoj, mohla by ses nám představit a přiblížit nám, jak ses dostala k maratonu?

"Já běhám všechno možné od 1500 metrů, před dvěma lety jsem začala s půlmaratonem, letos jsem si zkusila 10 km na dráze, běhám i běhy do vrchu. Minulý rok jsme si řekli, že bych mohla zkusit maraton, přizpůsobili jsme k tomu přípravu, a nakonec to vyšlo."

Věříš v úspěch na olympijských hrách?  

"Budu doufat, že tam předvedu to nejlepší. Záleží i na tom jaké tam bude počasí, maraton je hodně nevyzpytatelný, opravdu záleží na počasí, běží se brzy ráno, což nemusí někomu sednout."

Jak probíhá příprava, změnila se příprava před olympijskými hrami?      

"Všechno připravuje trenér, vím, co budu dělat 2-3 dny do předu a plně mu důvěřuji. Příprava bude hodně podobná jako před kvalifikačním maratonem. Teď pojedeme na hory do nadmořské výšky, kde budu běhat a běhat."

Ty studuješ právnickou fakultu v Plzni, stíháš studovat a připravovat se na olympijské hry?

"Loni jsem dostudovala práva a teď studuji veřejnou správu, ale to už pro mě není priorita, což práva byly. Teď studuji jen proto, abych měla možnosti studenta, měla sportovní stipendium atd. Díky distanční výuce je studium zvládnutelné."

Jak ses dostala k běhání?

"Já jsem dělal spousta sportů, jezdila jsem na kole, lyžovala, hrála tenis apod. Potom jsme s bratrem začali chodit na orientační běh, to mě bavilo, ale překážela mi u toho mapa. Potom jsme se dostali k tom, že bych mohla zkusit atletiku."

Zkoušela jsi i jiné atletické disciplíny?

"Ne já jsem hrozné nemehlo, jediné, co jsem zkusila je steeplechase (běh na 3000m překážek), což je pro všechny velká legrace jen ne pro mě."

Disciplíny jako je skok o tyči apod. jsi měla možnost vyzkoušet?

"Mě to nikdy nelákalo, technické věci mě nelákají, a hlavně mi to nikdy nešlo."

Co plánuješ po olympiádě, chystáš se na nějaké závody?

"Závody určitě budou, teď se plně soustředím na olympiádu. Do olympiády bych potřebovala jet na mistrovství republiky a extraligu. Potom pojedu na 3 týdny na soustředění. Po olympijských hrách  bude určitě extraliga na dráze. Pokud situace dovolí a nezruší se kvalifikaci na mistrovství tak bude mistrovství světa v Thajsku v běhu do kopců."

Máš nějaké koníčky? Jak trávíš svůj volný čas?

"Když mám nějaké volno, dělám nějaký doplňkový sport, jezdím na kole nebo na trenažéru a chodím do bazénu. A snažím se trávit čas doma."

Jak regeneruješ?

"Když je možnost, tak nejčastěji chodím do sauny. Používám také kompresní lymfodrenážní kalhoty a emulze a oleje. Chodím na pravidelně na masáže."

Poslechni si celý rozhovor zde nebo na Youtube kanále Sport Recovery, kde se si můžeš poslechnout další zajímavé Rozhovory nejen o regeneraci.